Güncel Haber Sitesi

Uzmanından Çocuklar İçin Ara Tatil Önerileri! – SAĞLIK

0

Okul tatilleri çocukların hem zihinsel hem de fiziksel olarak dinlenmeleri için önemli bir fırsattır. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Uzman Dr. Klin. Psk Müge Leblebicioğlu Arslan şöyle diyor: “Ara molaları verimli kullanmak onların psikolojik sağlıklarını geliştirmelerine yardımcı olacaktır.” İşte uzmanlardan 6 yarıyıl tatili tüyosu! ”Yetişkinler gibi çocukların da tatile ihtiyacı olduğunu unutmamalıyız.”Bazı ebeveynler için tatili verimli geçirmek; derslere odaklanmak, çocuğa özel ders vermek, onu derslere göndermek, ev ödevleri ve kitaplarla vakit geçirmesine yardımcı olmak anlamına gelebilir. Ne yazık ki bu tutuma maruz kalan çocuklar okula döndüklerinde okula gitmek istememe oranları, başarıları azalıyor ve uyumsuz davranışlar artabiliyor. Tatil döneminde vakitlerini nasıl geçireceklerine karar vermekte zorlanan ebeveynler, çocuklarına “Artık okullar açılıyor” diyor. Bırakın okula gidip dinleneyim. Okulda böyle davranırsan arkadaşların senden hoşlanmayacaktır. “Bunu yapmaya devam edersen öğretmenine şikayet edeceğim” gibi şeyler söyleyebilirler. Bu ifadeler çocuğu istenmeyen olumsuz düşüncelere itebilir, ev ortamı kurallarına aykırı davranışlara neden olabilir, okulu ve benlik algısını olumsuz etkileyebilir. Aşağıda belirtilen maddeleri takip ederek molanızı verimli geçirme oranınızı artırabilirsiniz.

  1. Tatili duygusal ve fiziksel ihtiyaçların karşılanması için bir fırsat olarak kullanmaya dikkat edin,

Bu dönemi akademik eksiklikleri düzeltme zamanı olarak değil, sizin ve çocuğunuzun duygusal eksikliklerini ve ihtiyaçlarını giderme zamanı olarak görün. Ancak tüm bunları yaparken çocuğunuzun öğretmenlerinin verdiği sorumlulukları yerine getirmesine destek olun. Rutinlerinize yeni rutinler ve esneklik eklemeye devam edin. Rutinlerin çocuklar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Özellikle okullar yeniden açıldığında uyum sürecini kolaylaştırır. Ancak çocuğunuza bunun bir tatil olduğunu söyleyerek biraz esneklik sağlayabilirsiniz. Örneğin; Ekran kullanımında ve uyku saatlerinde belirli sınırlar dahilinde zaman esnekliği gösterebilirsiniz.

  1. Fiziksel aktivitelere dikkat edin!

Çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığının korunmasında fiziksel aktivite oldukça önemlidir. Enerjisini okulda harcamaya alışkın olan çocuk, tatil döneminde enerjisini boşaltmada zorluk yaşayabilir. Bu durumda evde istenmeyen davranışlara neden olabilir. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve gelişim düzeyine uygun aktiviteleri seçin. Örneğin çocuğunuzu spor yapmaya, parka götürmeye, doğa yürüyüşlerine çıkmaya teşvik ederek ona destekleyici bir rol model olabilirsiniz. Sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olun. Çocuğunuza tatil sırasında arkadaşlarıyla ve ailesiyle tanışma fırsatı verin.

  1. Sorumluluk verin,

Çocuğunuza yaşına ve gelişimine uygun sorumluluklar verin. Örneğin yatağını toplamak, bulaşıkları masaya koymak gibi sorumluluklar çocuğu geleceğe hazırlayarak özgüveninin gelişmesine ve bireyselleşmesine katkı sağlar.

  1. Sanatsal faaliyetlerde bulunmak,

Sanatsal aktiviteler çocukların yaratıcılıklarını ve ifade becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Örneğin oyuncak ve hayvan müzesine gitmek, aile üyeleriyle evde tematik veya ücretsiz resim yapmak, çocuk sanat atölyelerine katılmak, çocuk tiyatrosuna veya sinemaya gitmek, yeni kitaplar satın almak ve aile üyeleriyle kitap okuma etkinlikleri yapmak, film geceleri düzenlemek gibi. aile üyeleriyle yapılacak bir etkinliğe örnek olabilir.

  1. Tatilin bitiminden birkaç gün önce çocuğunuza haber verin,

Tatilin bitmesi bazı çocuklar için üzüntüyü beraberinde getirebilir. Ayrılmayı ve okula uyum sağlamayı kolaylaştırmak için çocuğa tatilin ne kadar süreceği dramatize edilmeden takvimde somut olarak gösterilebilir. Peki tatilde görüntüler aracılığıyla ne yaptık? Nasıl hissettim? Okula başlamak nasıl bir duygu? Duygularını ve düşüncelerini görseller aracılığıyla ifade etmesine yardımcı olarak duygularına eşlik edebilirsiniz. Her şeyden önce ilkokul çağındaki çocukların duygusal süreçlerine tatil sonu temalı kitaplar okuyarak eşlik etmenizi tavsiye edebilirim.

  1. Psikoterapi süreçlerini ihmal etmeyin!

Yapılan en büyük hatalardan biri okulun bittiği, sorunların bittiği algısıdır. Ben buna sahte refah diyorum. Çocuğunuzun devam eden psikoterapisi varsa tatil döneminde de devam ettirmeye özen göstermeniz çocuğunuzun biyo-psiko-sosyal gelişimi açısından faydalı olacaktır.
Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş