Güncel Haber Sitesi

Rusya, Abhazya’da deniz üssü kurmak için anlaşma imzaladı

0

Ayrılıkçı Abhazya’da Rus üssü kurulmasına ilişkin haberler, Rusya’nın Sivastopol’e alternatifler aradığına işaret olarak yorumlanıyor.

REKLAM

Rusya, Karadeniz kıyısı bulunan ayrılıkçı Abhazya bölgesinde kalıcı bir deniz üssü kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Rus İzvestiya gazetesi, anlaşmanın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, Abhazya bölgesinin Rus yanlısı lideri Aslan Bzhania ile görüşmesinden bir gün sonra imzalandığını duyurdu.

Gazeteye demeç veren Abhaz lider, Oçamçira bölgesinde Rus donanmasını barındıracak bir üs kurulacağını belirterek, “Tüm bunlar hem Rusya’nın hem de Abhazya’nın savunma kapasitesini arttırmayı amaçlıyor ve bu tür etkileşimler devam edecek.” dedi. 

Gazete, Bzhania’nın “Hakkında konuşamayacağım şeyler de var.” dediğini de aktardı. 

Sivastopol’a alternatif mi?

Sovyetler Birliği’nin deniz üssüne sahip olduğu Oçamçira’da bir Rus üssü kurulacağına dair haberler, Rusya’nın Sivastopol’e alternatifler aradığına işaret olarak yorumlanıyor.

Moskova’nın 2014 yılında Ukrayna’dan ilhak ettiği Kırım yarımadasındaki Sivastopol’da  Karadeniz Filosu bulunuyor. Filo, 2022 yılında Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana defalarca Ukrayna güçleri tarafından hedef alındı.

Öte yandan Moskova’nın bu hareketiyle Karadeniz kıyısındaki askeri varlığını Türkiye’ye doğru genişlettiği değerlendirmesi de dile getiriliyor.

Karadeniz’e kıyıdaş Türkiye, Bulgaristan ve Romanya’nın üyesi olduğu NATO, 2009 yılında Oçamçira’da bir Rus üssünden söz edilmeye başlandığında endişelerini ifade etmişti.

Abhazya’nın durumu

Abhazya ve Güney Osetya, Rus birliklerinin destek verdiği 12 Ağustos 2008’de sona eren beş günlük savaşın ardından Gürcistan’dan ayrıldı. 

Tiflis’in Güney Osetya’yı geri alma girişimini püskürten Moskova, bu iki bölgeyi bağımsız devletler olarak tanıdı. 

Rusya’nın haricinde Venezuela, Nikaragua, nauru ve Suriye bölgenin bağımsızlığını tanıyor. Batılı ülkeler, Rusya’yı Abhazya ve Güney Osetya’yı fiilen ilhak etmekle suçluyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş