Güncel Haber Sitesi

Fransa’da siyahi gence ‘copla tecavüzle’ yargılanan polislere tecilli hapis cezası verildi

0
Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Fransa’da “siyahi bir gence copla tecavüz etmek” suçundan yargılanan polis memurlarına ertelenmiş hapis cezası verildi

REKLAM

Fransız mahkemesi, başlangıçta köydeki polis şiddetinin sembolü olarak görülen “sopayla tecavüzün” genç siyahi kurbanını kalıcı sakatlıkla karşı karşıya bırakan saldırı nedeniyle üç güvenlik görevlisini ertelenmiş hapis cezasına çarptırdı.

2 Şubat 2017’de Paris’in Aulnay-sous-Bois banliyösünde Theo Luhaka adlı siyahi gence polis şiddeti ve tecavüz suçlaması, ülkede geniş yankı buldu ve ülke çapında protestolara neden oldu.

Haklarındaki ağır suçlamalara rağmen bürokratik görevlere devam eden üç polis memurunun duruşmaları Bobigny banliyösü Seine-Saint-Denis ceza mahkemesinde başladı ve iki hafta sürdü.

İki polis memuruna, kasıtlı olarak ağır şiddet uygulama suçundan üç ay ertelenmiş hapis cezası verildi ve iki yıl süreyle sokaklarda devriye gezmeleri yasaklandı.

Üçüncüsü, kalıcı yaralanmaya neden olan kasıtlı şiddet suçundan 12 ay ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Bu memurun beş yıl boyunca silah taşıması ve bu süre boyunca sokaklarda devriye gezmesi de yasaklandı.

Duruşmalarda yargılanan polis memurları, hatalı davrandıkları yönündeki suçlamaları reddetti.

Mahkeme, kararıyla “kalıcı sakatlık” suçlamasını kabul etmedi. Mahkeme daha önce “sopayla tecavüz” suçlamasını düşürmüştü.

Mahkemenin kararını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, SOS Irkçılık Karşıtı Derneği başkanı Dominique Sopo, “ulusal polisimizin ciddi ve tekrarlayan işlev bozuklukları” konusunda tartışma çağrısında bulundu.

Fransa’da polis saldırısı protestolara yol açtı

Paris’in Aulnay-sous-Bois banliyösünde yaşayan 22 yaşındaki Theo adlı bir adam, 2 Şubat 2017’de rutin kimlik kontrolü sırasında 3 polis memuru tarafından durduruldu.

İki polis tarafından zaptedilirken başka bir polis memurunun copla cinsel tacize uğradığı iddia edilen Theo’ya saldırı anının yoldan geçen biri tarafından kaydedilip yayınlanmasının ardından Fransa genelinde protestolar başladı.

Dava, Fransa’daki polis vahşetinin sembolü haline geldi.

Futbolu bırakmak zorunda kaldı

Kaza meydana geldiğinde 22 yaşında olan ve Brüksel’deki bir takımda profesyonel futbola adım atmak üzere olan Luhaka, spor kariyerine son vermek zorunda kaldı.

Fransız basını, başka bir mahalleye taşınan ve annesiyle birlikte yaşayan Luhaka’nın, yaşadığı olayların ardından içe dönük bir hayat yaşadığını yazdı.

Luhaka, Le Parisien’e yaptığı son açıklamada, “Saldırıya tanık olduğum gün öldüm” diyerek tepki gösterdi.

Luhaka, kendisi ve ailesinin yalnızca adalet istediğini, duruşmanın “polis karşıtı” olarak görülmesini veya büyüdüğü Paris’in kuzey banliyölerinde gerginlik yaratmasını istemediklerini vurgulayarak, isteyenlere sağduyu ve sükunet çağrısında bulundu. duruşmalar nedeniyle tepki gösterdi.

Luhaka, karakoldan başka bir memurun yardımına gelerek ambulans çağırdığını ve o gece ameliyata alınana kadar yanında kaldığını söyledi.

Fransız polisi taciz ve şiddet suçlamasıyla suçlandı

Fransız polisinin geçmişte birçok kez şiddet uyguladığı kimlik kontrolleri sırasında isyan çıktı.

REKLAM

Son olarak, 17 yaşındaki Cezayir kökenli Nahel Merzouk’un geçen Haziran ayında kimlik kontrolü sırasında polis tarafından vurularak öldürülmesi ülkede günlerce süren huzursuzluğa yol açmıştı.

Gencin kullandığı araca ateş eden motosikletli polis memuru, kasten cinayetle suçlandı ancak soruşturma sırasında serbest bırakıldı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş