Güncel Haber Sitesi

Yemen merkezli Husiler Kızıldeniz’de bir gemiye yapılan saldırıyı üstlendi

0

Başkent Sana da dahil olmak üzere Yemen’in önemli bir bölümünü kontrol eden İran destekli Husiler, “Filistinlilerle dayanışma”nın bir göstergesi olarak, İsrail’e bağlı olduğunu söyledikleri Kızıldeniz’de seyreden gemilere saldırılar düzenliyor. İsrail’in tutumuna. Gazze’deki saldırılar.

REKLAM

Yemen merkezli Husi milisleri, Kızıldeniz’de seyreden bir konteyner gemisine düzenlenen füze saldırısının sorumluluğunu üstlendi.

Ayrıca Şii silahlı grubunun İsrail’in güneyindeki Eilat kentindeki askeri bir hedefe insansız hava aracıyla saldırı düzenlediği bildirildi.

Husi askeri sözcüsü Yahya Seri, televizyondan yayınlanan açıklamasında, mürettebatın uyarılara yanıt vermemesi üzerine grubun “MSC United” olarak tanımlanan gemiyi hedef aldığını söyledi.

Seri ayrıca işgal altındaki Filistin toprağı olarak adlandırdığı İsrail’in Eylat kenti ve diğer bölgelerine yönelik askeri operasyon gerçekleştirdiğini söyledi.

Askeri sözcü, hedeflerinin başarılı olup olmadığı konusunda bilgi vermedi.

Gemicilik şirketi MSC Mediterranean Shipping’den yapılan açıklamada, Suudi Arabistan’dan ayrılarak Pakistan’a doğru yola çıkan “United VIII” adlı gemiye düzenlenen saldırıda herhangi bir mürettebatın yaralanmadığı bilgisi verildi.

Açıklamada, geminin yakındaki bir koalisyon donanmasına ait savaş gemisine saldırıya uğradığını ve kaçma manevraları yaptığını bildirdiği belirtildi.

İsrail ordusu ayrıca kendi topraklarına doğru ilerleyen bir “düşman hava hedefinin” ele geçirildiğini duyurdu.

İngiltere’nin deniz güvenliği kurumu UKMTO, bugün (26 Aralık) sabah saatlerinde Yemen’in Kızıldeniz’deki Hudeyde limanı yakınındaki bir geminin yakınında patlama sesleri duyulduğunu ve füzelerin görüldüğünü duyurdu.

UKMTO, Hudaydah sahili açıklarındaki başka bir geminin yakınında iki patlama duyulduğunu ve herhangi bir hasar veya can kaybı bildirilmediğini söyledi.

Başkent Sana da dahil olmak üzere Yemen’in önemli bir bölümünü kontrol eden İran destekli Husiler, “Filistinlilerle dayanışma”nın bir göstergesi olarak, İsrail’e bağlı olduğunu söyledikleri Kızıldeniz’de seyreden gemilere saldırılar düzenliyor. İsrail’in tutumuna. Gazze’deki saldırılar.

Son haftalarda bölgede devriye gezen Amerikan, Fransız ve İngiliz savaş gemileri tarafından çok sayıda füze ve insansız hava aracı düşürüldü.

Pentagon’a göre Husiler şimdiye kadar 35’ten fazla ülkeyi kapsayan, toplam 10 ticari gemiyi hedef alan yüze yakın insansız hava aracı ve füze saldırısı düzenledi.

ABD, stratejik rotadaki küresel deniz ticareti akışını sekteye uğratacağını söylediği saldırılar nedeniyle Kızıldeniz’de çok uluslu bir deniz koruma gücü kurdu.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş