Güncel Haber Sitesi

Çin: İsrail Gazze’de meşru müdafa sınırlarının ötesine geçti

0

Çin Dışişleri Bakanı, Suudi mevkidaşıyla yaptığı telefon görüşmesinde sivillere yönelik eylemleri kınadı ve taraflara derhal müzakere masasına dönme çağrısında bulundu.

REKLAM

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi “İsrail’in eylemlerinin meşru müdafaanın ötesine geçtiğini” belirtti ve İsrail’i uluslararası toplumdan ve Birleşmiş Milletlerden gelen “Gazzelilere yönelik toplu cezalandırmaya son verilmesi” uyarılarına kulak vermeye çağırdı.

Wang, “Çin, insan vicdanını ve uluslararası ilişkilerin temel normlarını ihlal ettiği için sivillere zarar veren tüm eylemleri kınamaktadır” dedi.

Çin’in resmi haber ajansı Xinhua’nın bildirdiğine göre Wang bu görüşünü cumartesi günü Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faisal bin Farhan’a bir telefon görüşmesi sırasında iletti. 

Wang, Suudi bakanla yaptığı görüşmede “Çin, Filistinlilere ulusal haklarını iade etmek için haklı davalarında destek vermeye devam etmek ve Filistin meselesini adil ve kalıcı bir şekilde çözülebilmesi için doğru yol olan ‘iki devletli’ çözümün getirilmesinde Suudi Arabistan ve diğer Arap ülkeleriyle birlikte çalışmaya hazırdır.” dedi.

Wang ayrıca, tüm tarafların durumu daha da kötüleştirecek eylemlerden kaçınması ve mümkün olan en kısa sürede müzakere masasına dönmesi gerektiğini yineledi.

Çin’in ateşkesin sağlanması ve çatışmaların sona erdirilmesi için “tüm taraflarla yoğun iletişim” halinde olduğunu vurgulayan Bakan, öncelikli görevlerinin sivillerin güvenliği, yardımların bir an önce girebilmesi için insani koridorların açılması ve Gazzelilerin temel ihtiyaçlarının korunması olduğunu da sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan’dan BM Güvenlik Konseyi  vurgusu

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından görüşmeye dair yapılan açıklamada Bin Farhan’ın BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak Çin’i, “askeri operasyonların derhal durdurulması ve Gazze kuşatmasının kaldırılması için baskı yaparak konseyin uluslararası barış ve güvenliği koruma sorumluluğunu yerine getirmesini sağlamak için çalışmaya çağırdığı” belirtildi.

Açıklamada Konsey’in Filistin meselesine ilişkin kararlarının, adil ve sürdürülebilir bir çözüm tesis etmek üzere uygulamasının önemini vurguladığı da ifade edildi.

Çin tarafından yapılan resmi açıklamaya göre de Suudi Bakan mevkidaşına, ülkesinin tüm tarafları uluslararası insani hukuka uymaya, sivilleri korumaya ve Filistin meselesine ilişkin Konsey kararlarını uygulamaya çağırmak için Çin ile birlikte çalışmaya hazır olduğunu bildirdi.

Çinli bakanın çağrısı, İsrail ile Hamas arasındaki savaş sürerken Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Orta Doğu turunun bir parçası olarak Suudi Arabistan’a gittiği gün geldi.

İsrail, bu hafta Çin hükümetine, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını “açık ve net bir şekilde kınamadığı” için derin hayal kırıklığına uğradığını iletmişti.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş