Güncel Haber Sitesi

AB’den sığınma başvurusu reddedilenlerin geri dönüşlerini hızlandıracak strateji hazırlığı

0

Avrupa Birliği (AB), sığınma başvuruları reddedilenlerin menşe ülkelerine geri gönderilmesini sağlayacak bir strateji hazırlıyor.

REKLAM

Avrupa Birliği (AB), sığınma başvuruları reddedilenlerin menşe ülkelerine geri gönderilmesini sağlayacak bir strateji hazırlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, Avrupa dönüş koordinatörü Mari Juritsch ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Johansson, geçen yıl 330 bin kişinin yasa dışı yollardan AB’ye girdiğinin tespit edildiğini vurgulayarak, “2022’de AB’ye 924 bin sığınma başvurusu kaydedildi. Bu, AB’ye yasa dışı giriş sayısının 3 katı. AB” dedi. dedi.

Komisyonun bugün etkili geri dönüşler sağlamaya yönelik bir strateji sunduğunu belirten Johansson, bu belgenin 26 ve 27 Ocak tarihlerinde AB’nin dönem başkanı İsveç’in başkenti Stockholm’de yapılacak gayri resmi İçişleri Bakanları toplantısında ele alınacağını söyledi.

Johansson şunları söyledi:

“AB’de kalmaya uygun olmayanlar menşe ülkelerine geri gönderilmeli. İltica sistemini korumanın yolu budur. Uluslararası korumaya ihtiyacı olanlar hoş karşılanmalı, uluslararası korumaya ihtiyacı olmayanlar geri dönmeli.” AB üyesi ülkelerde her yıl 300 bin civarında iade kararı alınıyor ama her yıl “sadece 70 bin civarında iade kararı alınıyor”.

Juritsch, “Açıkçası mesele şu ki, geri dönüşler henüz ortak bir çalışma alanı ve ortak sorumluluk olarak algılanmıyor.” dedi. Dedi.

AB geri dönüş koordinatörü, “Genel geri dönüş sayısı artmalı ve özellikle önemli siyasi engellerin veya temel hak sorunlarının olmadığı üçüncü ülkelerde gerçekleşmeli” dedi. dedi.

Detayları henüz paylaşılmayan strateji, mevcut iade ihtiyaçlarına cevap verecek tedbirleri, hızlandırılmış iade prosedürlerini ve bu prosedürlerin yönetiminin dijitalleştirilmesini içeriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş